Svět, co byl mým

 

Příběh se začíná psát v roce 1897, kdy na svět přichází hlavní hrdinka románu Svět, co byl mým. Čtenář má možnost sledovat celý život Alžběty Bořetínské, mladé šlechtičny, která vyrůstá na venkovském panství svého otce. Postupně se seznamujeme nejen s jejím dětstvím, ale i se členy její rodiny a služebnictvem, kteří ať přímo či nepřímo ovlivňují její vnímání světa, stanovení si životních hodnot a ideálů, které ji provází po zbytek jejího života. 


Osud přináší do života Alžběty dvě světové války, osudovou lásku, ale i nacistickou, a posléze i komunistickou zvůli. Stranou nezůstává ani doba poválečná, kdy je Alžbětin zámek okupován Rudou armádou. Dokáže Alžběta bojovat s těžkým údělem, kterým byla vystavena šlechta v minulém století a podaří se jí zachránit rodové panství? 


Román je inspirovaný skutečnými životními událostmi, které se odehrály na jednom venkovském zámku od počátečních let 1900 až do sedmdesátých let minulého století.

„V knize Svět, co byl mým Jitka Závodná vyvrací mýtus, že se šlechta měla vždy jen dobře. V románové kronice sledujeme životní pouť hraběnky Alžběty von Steinberg z rodu Bořetínských inspirované skutečnou osobou.

 

Barvité vyprávění líčí pohnuté osudy Alžběty i celé její rodiny, od bezstarostného dětství až po osamělé stáří. Alžběta čelí nelehké době, oběma světovým válkám i politické situaci, a navzdory všemu je tou, která drží opratě v rukou, pečuje o rodinný majetek a je oporou nejbližším. Ale i ten nejsilnější bývá poražen, Alžbětu zlomí nástup komunistické strany k moci.

 

Autorka opět prokázala, že je výbornou pozorovatelkou lidských osudů. S empatií a porozuměním se vžívá do pocitů ženy, které po komunistickém převratu nezbylo nic než vzpomínky. A právě ty, byť někdy pekelně hořké, jsou tím nejcennějším co nám nikdo nikdy nemůže vzít.

Jitka Závodná na příběhu hraběnky von Steinberg dokazuje, že rodinné hodnoty, čest i smysl pro povinnost jsou důležité i přes to, že někdy svazují až příliš pevně.

 

Titul Svět, co byl mým mapuje život napříč dvacátým stoletím a je výmluvným svědectvím o dobách jen nedávno minulých, jejichž události by neměly být pro další generace zapomenuty.“

 

Barbora Javorková, blog Zápisky jedné knihovnice

Mé knihy
V případě zakoupení všech níže uvedených titulů neplatíte poštovné. Případné dotazy prosím směřujte na J2275@seznam.cz

FOLLOW ME

  • Facebook Social Icon

© 2020 by Jitka Závodná

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now